.

.

Nawilżacze wodne

Pracując bądź przebywając w zamkniętych pomieszczeniach bardzo ważnym parametrem dla zdrowia i komfortu użytkownika jest jakość powietrza. Złe samopoczucie, choroby oraz spadek efektywności może być spowodowany przez zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze.

Optymalnymi parametrami jest temperatura mieszcząca się w przedziale 20-22°C a wilgotność 40-60%. Szczególnie ważne jest odpowiednie nawilżenie powietrza ponieważ właściwa wilgotność powietrza zmniejsza napięcia elektrostatyczne, minimalizuje ryzyko infekcji oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się pleśni, bakterii czy mikroorganizmów.

Nawilżanie wodne adiabatyczne jest procesem często stosowanym w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Nawilżanie wodne polega na rozpylaniu wody w strumieniu przepływającego powietrza za pomocą dysz (nawilżacze dyszowe, komory zraszania) lub przez kontakt powietrza z mokrą powierzchnią złoża (złoża zraszane).

Nieduże koszty związane z procesem uzdatniania powietrza oraz obniżenie temperatury powietrza, dzięki zjawisku odparowania wody, czynią tą metodę bardzo popularną w wielu specjalistycznych zastosowaniach przemysłowych.

 

 

Złoża zraszane

Zasada działania polega na przekształcaniu wody w parę wodną poprzez proces przepływu suchego powietrza przez pofałdowane złoże zbudowane ze stale zwilżanych komórek wykonanych z włókien nieorganicznych. Rozpylona w powietrzu woda, w postaci drobnej mgiełki jest absorbowana powodując zabieranie ciepła z pomieszczenia. Działa to na podobnej zasadzie jak „pocenie się” – pot paruje z powierzchni skóry, ciepło odprowadzane jest do otoczenia a skóra obniża swoją temperaturę.

Zaletą złóż zraszanych jest wysoka skuteczność, prosta konstrukcja ale też nawilżanie i oczyszczanie powietrza z kurzu, baterii, grzybów i innych zanieczyszczeń.

 

 

Dysze parowe

Dysze parowe znajdują szczególne zastosowanie w przemyśle elektronicznym, chłodniczym tekstylnym oraz farmaceutycznym ,na dużych halach produkcyjnych bądź handlowych. Wykorzystując sprzężone powietrze woda ulega rozproszeniu na mgłę wodną lub drobne krople (od 1,5 do 3,0 μm) które ulegają zaabsorbowaniu przez powietrze.

Rozróżniamy dwa typy dysz: ultradźwiękowe i ze zwężką Venturiego.

  • Dysze ultradźwiękowe
    Przeznaczone są do stosowania w kanałach wentylacyjnych oraz chłodniach. Rozpylana mgła wodna łączy się z powietrzem na dystansie ok. 2 - 3 m.
  • Dysze ze zwężką Venturiego
    Przeznaczone są do stosowania bezpośrednio w pomieszczeniach. Rozpylane drobne krople wody łączą się z powietrzem na dystansie ok. 4 - 5 m.

 

Zaletami dysz parowych jest wysoka precyzja utrzymywania wilgotności, duża wydajność, możliwa współpraca z każdym rodzajem wody oraz niskie zapotrzebowanie mocy elektronicznej.

 

 

Powiązane produkty

Skontaktuj się, by otrzymać indywidualną ofertę

ZOBACZ
łatwy i szybki montaż minimalna...
Skontaktuj się, by otrzymać indywidualną ofertę

ZOBACZ
pompa recyrkulacyjna wody wysoka wydajność...
Skontaktuj się z nami

Adres: 30-733 Kraków, ul. Obrońców Modlina 16

Telefon:
+48 12 261 95 20

Mail: hotandcold@conbest.pl